Akademia PRoto - ucz się od najlepszych!

Zawodnik, liga czy nazwa stadionu?

Dobór produktu sportowego to jeden z najciekawszych ale i najbardziej odpowiedzialnych procesów w marketingu sportowym. Już na starcie trzeba bowiem uświadamiać sobie bogactwo i różnorodność tych produktów.

Kiedy myślimy o produktach sportowych, najczęściej przychodzą nam na myśl zawodnicy, kluby sportowe czy reprezentacje. W rzeczywistości katalog jest bardzo szeroki i zawiera chociażby: całe dyscypliny zbiorczo, poziomy rozgrywek (ligi), eventy, naming rights obiektów, projekty sportu dzieci, postaci trenerów, badania pomiarowe a nawet same gesty zawodników.

Bardzo często pojawia się też problematyczne zagadnienie wyboru celnych subproduktów w ramach właściwie wybranej dyscypliny. Dlatego już na początku każdy marketer ma przed sobą trudne wybory.

Przy doborze produktu sportowego do marki doradzamy myślenie dwuwektorowe i  komplementarne.

  • Po pierwsze jakie cele biznesowe chce zrealizować firma.
  • Po drugie – jaka jest zbieżność atrybutów danego produktu sportowego i danej marki.

Pomimo, że w obydwu przypadkach będą najczęściej zachowane rdzenie marketingu sportowego takie jak emocje, sukces, transfer wizerunku czy efekt aureoli to jednak konkretne projekty wymagają dopasowanych, konkretnych produktów sportowych.

Reasumując, sport daje niezwykłe wprost możliwości marketingowe. Pamiętać jednak trzeba o profesjonalnej konstrukcji strategii marketingowej lub programu sponsoringowego. Jak to zrobić? Dowiedz się w trakcie szkolenia „PR i marketing sportowy”.

Grzegorz Kita
Prezes Zarządu Sport Management Polska