.

 

Szefowie największych firm zakładają zwrot inwestycji w ESG w perspektywie od 3 do 5 lat

dodano: 
25.01.2024
komentarzy: 
0

76 proc. prezesów z Polski i 69 proc. z Core Countries* przyznaje, że w pełni wdrożyło praktyki ESG w swojej działalności, a co za tym idzie – skoncentrowało się na „tworzeniu wartości”. Jednocześnie większość z nich uważa, że na zwrot inwestycji podjętych w tym zakresie muszą poczekać od trzech do pięciu lat – tak wynika z badania „KPMG 2023 CEO Outlook”. 

Jak czytamy w raporcie, wzrósł poziom osobistego zaangażowania polskich liderów biznesu dotyczący ESG. 72 proc. prezesów z naszego kraju deklaruje gotowość zajęcia publicznego stanowiska w kontrowersyjnej politycznie lub społecznie sprawie, nawet jeśli zarząd organizacji wskazywałby na ryzyko z tym związane. Dla porównania – w 2022 roku 56 proc. zarządzających firmami stwierdziło, że mogłoby podjąć taką decyzję. 

Z analizy wynika, że 68 proc. dyrektorów generalnych z Core Countries przyznaje, że ich obecne postępy w zakresie ESG nie są na tyle wystarczające, aby być „w pełni przygotowanymi na potencjalną kontrolę ze strony interesariuszy lub udziałowców”. 50 proc. polskich prezesów wyraża gotowość na tego typu inspekcję. 

Badanie zwraca uwagę na inne konsekwencje wprowadzenia niewystarczających zmian w zakresie ESG. Polscy i zagraniczni respondenci wskazują na wyższe koszty i trudności w zdobywaniu dofinansowań. Koncentrują się również na „obawach o przedłużenie obecnej kadencji zarządu oraz trudnościach z utrzymaniem odpowiedniego poziomu zaangażowania u obecnych pracowników i z rekrutacją kandydatów” – dowiadujemy się.

Jak czytamy, większość największych przedsiębiorstw jest już gotowa na wprowadzenie nowych standardów raportowania w zakresie ESG. 72 proc. ankietowanych z Polski i 74 proc. z Core Countries stwierdza, że mają oni „wystarczające zasoby wymagane do spełnienia tych standardów”. 

Analiza podkreśla również, że polscy prezesi zauważają, że aby osiągnąć różnorodność w miejscu pracy należy wprowadzić zmiany w przywództwie na wyższych szczeblach organizacji. Stwierdzają oni, że „osiągnięcie równości płci w zarządzie pomoże im zrealizować ambicje dotyczące wzrostu”. Takie zdanie wyraziło 80 proc. respondentów z naszego kraju.

Liderzy biznesu wskazali również, na jakie aspekty w środowisku pracowniczym najbardziej wpływa strategia ESG. Polscy prezesi najczęściej zwracają uwagę na „przyciąganie talentów nowego pokolenia”, natomiast zagraniczni na „budowanie relacji z klientami”. 

Według badania ankietowani zdają sobie również sprawę, że ich działania w celu przejścia na neutralność węglową muszą zostać zintensyfikowane. Polscy respondenci stwierdzają, że to brak odpowiednich rozwiązań technologicznych stanowi największą przeszkodę w osiągnięciu zeroemisyjności. 

Jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych pracowników, to prezesi nie planują jej zmniejszać. 40 proc. zarzącających biznesami w Polsce planuje podnieść zatrudnienie od 6 proc. do 10 proc. 

W analizie pojawia się również wątek obaw dotyczących zaburzenia funkcjonowania całych branż przez sztuczną inteligencję. Istnieje również zaniepokojenie odnośnie do „utraty miejsc pracy na masową skalę”. Wielu dyrektorów generalnych stwierdza, że „jest to trend zakłócający dotychczasowy porządek rzeczy, na który będą musieli zwrócić szczególną uwagę” – czytamy. (an)

O badaniu: Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 15 sierpnia do 15 września 2023 roku. Respondenci to osoby zarządzające firmami o rocznych przychodach przekraczających 500 mln dol., z czego jedna trzecia generuje rocznie przychód większy niż 10 mld dol. Firmy, których liderzy wzięli udział w badaniu wywodzą się z 11 kluczowych sektorów przemysłu. Są to: bankowość, energetyka, infrastruktura, life sciences, motoryzacja, przetwórstwo przemysłowe, sektor konsumencki i detaliczny, technologia i telekomunikacja, ubezpieczenia, zarządzanie aktywami. W raporcie zostały omówione wyniki polskiej wersji badania przeprowadzonego wśród osób zarządzających największymi firmami w Polsce (25), które zestawiono z odpowiedziami liderów z tzw. Core Countries (1 325). 

*Core Countries stanowi grupa 11 krajów: Australia, Chiny, Francja, Hiszpania, Indie, Japonia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin